Patron na miarę stulecia
5 maja 2018r. odbyło się uroczyste nadanie imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Rokietnicy Woli. Patronem szkoły został Henryk Sienkiewicz, jeden z największych twórców prozy polskiej i światowej.
Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej. To pierwszy Polak uhonorowany w 1905r. Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości. Mówi się o nim, że to rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu.
Kiedy Polska nie istniała na mapach Europy, rusyfikowano i germanizowano Polaków, Sienkiewicz tworzył „ku pokrzepieniu serc”, by Polacy mogli czuć się dumni ze swojej przynależności narodowej.
Nadanie imienia i sztandaru, to wydarzenie, które wpisze się w dzieje naszej szkoły w szczególnym okresie, w czasie jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Ta wielka uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Kościele pw. Chrystusa Króla w Rokietnicy Woli. Przewodniczył jej ksiądz Dziekan Jacek Chochołek. Wraz z nim modlili się: ksiądz Mariusz Marciniec- Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Nadziei w Tuligłowach, oraz wikariusz –ksiądz Witold Orzechowski. Podniosły charakter tej uroczystości nadała Orkiestra Dęta z Rokietnicy. Po poświęceniu sztandaru przez księdza dziekana cała społeczność szkolna wraz zaproszonymi gośćmi w uroczystym przemarszu udała się do szkoły, gdzie odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca naszego patrona.
Oficjalną część uroczystości rozpoczęła Pani dyrektor Małgorzata Narolska, która powitała znamienitych gości, m.in.: Pana Andrzej Homę - Dyrektora Biura Senatorskiego Senatora Mieczysława Golby, Pana Stanisława Sopla- Sekretarz Powiatu Jarosławskiego, Panią Bożenę Gmyrek-Wójt Gminy Rokietnica, Panią Bernadetę Jasińską- Dyrektora Nadzoru Pedagogicznego KO w Przemyślu, księdza Jacka Chochołka – dziekana , Proboszcza Parafii w Rokietnicy, oraz księdza Ks. Mariusza Marcińca- Kustosza Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Nadziei w Tuligłowach. Świadkami tego historycznego wydarzenia była cała społeczność szkolna, przedstawiciele placówek współpracujących ze szkołą, radni, dyrektorzy szkół, emerytowani pracownicy, sponsorzy, rodzice i przyjaciele szkoły.
Po przedstawieniu sylwetki Patrona Szkoły, przewodniczący Rady Gminy- Pan Jerzy Kondrat odczytał uchwałę o nadaniu szkole imienia Henryka Sienkiewicza. Ważnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru przez przedstawicieli rodziców na ręce pani dyrektor. Potem nastąpiła uroczysta ceremonia wręczenia przez Panią dyrektor sztandaru społeczności szkolnej, jako symbolu systemu wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej szkoły. Następnie przedstawiciele uczniów złożyli uroczyste ślubowanie. Dyrektor szkoły- Pani Małgorzata Narolska ogłosiła dzień 5 maja Dniem Patrona Szkoły.
Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia każdy z zaproszonych gości wbił pamiątkowy gwóźdź w tablo szkoły i otrzymał statuetkę.
Po części oficjalnej zabrali głos zaproszeni goście, którzy na ręce Pani dyrektor składali gratulacje i podziękowania. W swoich wystąpieniach podkreślali trafność wyboru Patrona, jako wzorca do naśladowania, jako nauczyciela patriotyzmu i dziejowego optymizmu, tak potrzebnego młodemu pokoleniu.
Uczniowie zaprezentowali część artystyczną inspirowaną twórczością naszego patrona. Występ rozpoczął polonez w wykonaniu trzecioklasistów. Zarówno taniec, jak i stroje wywarły ogromne wrażenia na publiczności. W dalszej kolejności zaprezentowano scenki z życia Henryka Sienkiewicza, który wspominał swoich książkowych bohaterów. Wywoływane postacie zjawiały się na scenie w krótkich, najbardziej charakterystycznych i pamiętanych, dialogach. Wszystkim postaciom towarzyszyła muzyka i śpiew w wykonaniu uczennic z klasy siódmej. Całości dopełniły piękne stroje, dzięki którym mali aktorzy stali się wiarygodnymi sienkiewiczowskimi bohaterami. W pięknej scenerii pod rozłożystym baobabem, rozegrała się scenka z powieści „W pustyni w puszczy”. Na zakończenie dzieci najmłodsze przedstawiły w formie tanecznej „Bajkę” autorstwa Noblisty. Za perfekcyjnie przygotowany występ uczniowie otrzymali gromkie brawa. Program artystyczny swoim przesłaniem dostarczył niezapomnianych wrażeń zgromadzonej widowni.
Starania Pani Dyrektor, grona pedagogicznego, uczniów, rodziców i pracowników szkoły zostały docenione przez Wójta Gminy- Panią Bożenę Gmyrek, czego wyrazem były gratulacje, podziękowania i życzliwe słowa. Uwieńczeniem wysiłku uczniów było przekazanie przez Panią Wójt nowych pozycji książkowych do szkolnej biblioteki.
Po części artystycznej goście obejrzeli szkołę, małą galerię oraz wpisali się do Księgi Pamiątkowej. Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich uczestników uroczystości na poczęstunek.
Nadanie Szkole Podstawowej w Rokietnicy Woli imienia Henryka Sienkiewicza to ogromne wyróżnienie dla szkoły i lokalnego środowiska.