Szkoła Podstawowa
im. Henryka Sienkiewicza
w Rokietnicy Woli

Z wizytą u Sienkiewicza

Z wizytą u Sienkiewicza

Podążając śladami Patrona Szkoły udaliśmy się 13 września na wycieczkę do Oblęgorka. Uczniowie klas IV-VIII pod opieką pani dyrektor Małgorzaty N., pani Małgorzaty S. i księdza Witolda O. mieli okazję zwiedzić pałac, w którym mieszkał i tworzył Henryk Sienkiewicz. Majątek ziemski Oblęgorek Henryk Sienkiewicz otrzymał w darze od narodu polskiego w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Ten pięknie położony eklektyczny pałacyk, zaprojektowany specjalnie dla pisarza przez architekta Hugona Kuderę stał się siedzibą muzeum. Obejrzeliśmy wiernie odtworzone wnętrza pałacu  z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz (1902-1914). W  gabinecie, salonie, jadalni, palarni i sypialni pisarza wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze zorganizowana jest wystawa biograficzno-literacka poświęcona patronowi. Do najcenniejszych zbiorów muzeum należą rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe i albumy  kunsztownie zdobione. Walorem tej wspaniałej ekspozycji  są: jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z Sienkiewiczem.

Uczniowie uczestniczyli w lekcji Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza, podczas której dowiedzieli się, w jakim stopniu wyprawa na Czarny Ląd przyczyniła się do powstania powieści „W pustyni i w puszczy”.

Kolejnym etapem wycieczki było Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin. Celem programu była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Uczniowie mieli okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonarda da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty. Obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych utrzymujących organizm w stanie biologicznej równowagi (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie).  Uczniowie  uświadomili sobie, jak złożony  i wymagający jest organizm ludzki.

Wiele radości i pozytywnych emocji przyniosły uczniom obserwacje przez mikroskop oraz gry i układanki logiczne. Każdy znalazł tam coś dla siebie, dotknął, doświadczył, sprawdził i zapamiętał.

Po smacznym obiedzie w restauracji „Da Vinci” udaliśmy się w drogę powrotną.