Szkoła Podstawowa
im. Henryka Sienkiewicza
w Rokietnicy Woli

Podsumowanie realizacji Ogólnopolskiego Programu Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej pod hasłem „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Podsumowanie realizacji  Ogólnopolskiego Programu Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej pod hasłem „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Ogólnopolski Program Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej pod hasłem CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS już po raz jedenasty został zrealizowany w naszym oddziale przedszkolnym. Zgodnie z ustalonym harmonogramem przedszkolaki  wzięły udział w pięciu zajęciach o tematyce antynikotynowej. Program został rozszerzony na środowisko gminne poprzez organizację Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Mamo, tato, nie pal przy mnie! ” ,którego rozstrzygnięcie odbyło się 8 czerwca 2019 roku podczas obchodów Dni Gminy Rokietnica. Laureaci zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i nagrodami książkowymi. Zorganizowano galerię wytworów plastycznych dzieci i uczniów z terenu |Gminy Rokietnica. Dzieci przedszkolne wzięły udział w Rejonowym Konkursie Plastycznym pt. Mamo, tato, nie pal przy mnie! organizowanym przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Jarosławiu. Program antynikotynowy został rozszerzony na środowisko lokalne - dzieci wykonały plakaty o tematyce antytytoniowej i zawiesiły je w sklepach oraz na przystankach autobusowych. Odbyły też marsz antynikotynowy po najbliższej okolicy. Wykonały również plakat pt. „Dinuś”.Zajęcia edukacyjne zostały wzbogacone o nowatorskie rozwiązania metodyczne.

Kształtowanie postaw zaczyna się od najmłodszych lat. Program stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwego wpływu dymu tytoniowego. Postawa obronna wobec palenia tytoniu wykształcona w wieku przedszkolnym procentować będzie przez całe dorosłe życie.
Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenie oznacza m.in.:

  • zmniejszoną gotowość szkolną,
  • zaburzenia rozwoju psychoruchowego,
  • zaburzenia zachowania dziecka,
  • zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego,
  • zmniejszenie odporności immunologicznej organizmu.

O potrzebie edukacji dzieci nt. szkodliwości palenia tytoniu świadczą wyniki badań:

  • w Polsce codziennie po pierwszego papierosa sięga pół tysiąca dzieci, rocznie palenia próbuje około 180 tys. nieletnich,
  • co 4 piętnastolatek pali papierosy regularnie,
  • 64% chłopców i 53% dziewcząt w wieku 13-15 lat podjęło już w swoim życiu próby palenia tytoniu, z czego 30% chłopców i 21% dziewczyn podjęło te próby przed ukończeniem 10 roku życia dzieci w Polsce wypalają do 4 mld papierosów rocznie,
  • 4 mln dzieci wdycha biernie dym tytoniowy w domu lub miejscach publicznych,
  • w 67% gospodarstw domowych dzieci narażone są na dym tytoniowy (Finlandia – 8%, Szwecja 15%),
  • 65% dzieci narażonych jest na bierne palenie w miejscach publicznych,
  • 53% nastolatków chce rzucić palenie,
  • 62% dzieci i młodzieży próbowało już zerwać z nałogiem.

Bierne palenie rzadko postrzegane jest w kategoriach zagrożenia. Palenie przy dzieciach jest prawie normą. 48% palących dorosłych przyznaje, że pali przy dzieciach.

 Edukacja antynikotynowa staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego, od najmłodszych lat. Realizacja programu gwarantuje wszechstronne podejście do profilaktyki antytytoniowej - wpływa nie tylko na dziecko, ale także na jego rodzinę oraz wychowawców, czyli osoby z którymi przedszkolak spędza najwięcej czasu i które na tym etapie życia są dla niego autorytetem.

Koordynatorem i realizatorem programu była p. Maria Szajny.