ŚWIĘTA MAJOWE - dni, o których należy pamiętać.
Maj to wyjątkowo piękny miesiąc nie tylko ze względu na budzącą się do życia
przyrodę, ale też święta, które są szczególnie ważne w historii Polski.
1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone na całym świecie od 1890 roku.
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto Flagi w Polsce ustanowiono w 2004 roku. Flaga jest naszym symbolem narodowym i powinniśmy ją otaczać szczególnym szacunkiem.
3 maja to Święto Konstytucji wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów Konstytucji 3 maja w 1791 roku, która uważana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja regulowała podstawowe problemy społeczno - polityczne, prawa i obowiązki obywateli państwa. Zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze, nadzieją na silną władzę królewską i silną armię.
Dla społeczności szkolnej ważna jest jeszcze jedna data - dzień 5 maja, ponieważ w tym dniu odbyło się uroczyste nadanie imienia i sztandaru naszej szkole. Patronem szkoły został Henryk Sienkiewicz, który swoim życiem i twórczością kształtował postawy patriotyzmu i tożsamości narodowej wielu pokoleń Polaków.
Pamiętajmy o naszej historii, bo przecież - jak powtarzał Jan Paweł II - „Tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość i wyrzekamy się cząstki siebie, być może tej najcenniejszej, bez której przestajemy rozumieć otaczający nas świat".