11. rocznica katastrofy smoleńskiej
11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak wpłynęła na Polskę, politykę i społeczeństwo?
W pamiętny dzień o godz. 8.41 śmierć poniosło 96 osób, w tym Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni i wiele innych osób. Polska delegacja miała wówczas wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Jak katastrofa smoleńska wpłynęła na Polskę?
Jedenasta rocznica katastrofy smoleńskiej to odpowiedni moment, żeby przypomnieć sylwetki ofiar tej tragedii, ale i postawić pytania o to, jak wpłynęła ona na Polskę, polską politykę i społeczeństwo. Co zmieniła? Czy była momentem przełomu moralnego? Między innymi na te pytania odpowiedzą wicepremier Jacek Sasin, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, prof. Aleksander Głogowski - politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz gen. pilot Dariusz Wroński, ekspert ds. lotnictwa.
Obchody w ścisłym reżimie
Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił we wtorek w TVP1, że według jego wiedzy zbliżające się obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym. W ramach obchodów w Warszawie "rano odbędzie się msza, potem nastąpi złożenie kwiatów na grobach osób, które zginęły w katastrofie".
- Wieczorem na Starym Mieście, również jak co miesiąc, będzie miała miejsce msza w intencji ofiar tej dramatycznej katastrofy - dodał Michał Dworczyk.
Czytaj także:
- Katastrofa smoleńska: niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia
- Spychalski: służby powinny zbadać działania najważniejszych urzędników po katastrofie smoleńskie
Na audycję specjalną - w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej - zapraszamy do Programu 1 Polskiego Radia w sobotę (10.04) tuż po godz. 11.00.
Źródło:https://www.polskieradio.pl/7/5766/Artykul/2711443,11-rocznica-katastrofy-smolenskiej-Jak-wplynela-na-Polske-polityke-i-spoleczenstwo