Szkoła Podstawowa
im. Henryka Sienkiewicza
w Rokietnicy Woli

Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży

Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży

„Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."

                                                                               Cornelia Funke

      Czytelnictwo to ważna sprawa w życiu dzieci i młodzieży. Czytanie książek rozwija wrażliwość estetyczną, wpływa na rozwój intelektualny, kształtuje wyobraźnię i postawę twórczą. Obcowanie z książką, pogłębia  wrażliwość moralną i emocjonalną czytelnika, ma również doniosłe znaczenie w dziedzinie wychowania społecznego. Dzisiejszy świat pełen jest komputerów, tabletów, ipadów i telewizorów. Główną rolę zaczął odgrywać nie język ale obraz, który niestety wyparł kontakt z żywym słowem. W efekcie, dzieci i młodzież coraz gorzej znają język, dlatego bardzo istotny wpływ na rozwój małego i młodego człowieka ma stały kontakt z książką.

     Pierwsze spotkanie małego dziecka z książką, sprowadza się do oglądania ilustracji, obrazków, rozpoznawania przedmiotów. Maluch, spostrzega kotka, miseczkę z mlekiem, domek. Obrazki tłumaczą dziecku słowa, stają się początkiem do dalszych poszukiwań. Budzą w nim zachwyt i zainteresowanie. Dzieci przedszkolne dostrzegają zespolenie obrazu i słowa. Wykazują szczególna wrażliwość na dźwięk słowa poetyckiego. Śledzą losy ulubionych bohaterów np. „Wróbelka Elemelka”- Hanny Łochockiej czy „Martynki”- Gilberta Delahaye. Dla sześciolatka, książka, oprócz zawartości treściowej ma również wartość estetyczną, poprzez zawarte ilustracje. W klasach I-III szkoły podstawowej, dzieci uczą się trudnej sztuki czytania, rozpoczyna się ich samodzielna a zarazem interesująca przygoda z książką. Owi czytelnicy mogą samodzielnie wybrać daną książkę czy lekturę z biblioteki szkolnej lub publicznej. W sytuacji wolnego dostępu do półek z książkami, gdzie  można je dotknąć, obejrzeć a na końcu wybrać dla siebie odpowiednią pozycję, staje się to niezwykłym emocjonalnym przeżyciem. Dzieci w średnim wieku szkolnym (kl. IV-VIII) wkraczają w okres niezależności intelektualnej. Dziewczyny interesują się światem wewnętrznych przeżyć, literaturą nawiązującą do tematyki miłości i przyjaźni. Chłopcy natomiast sięgają po książki przygodowe i wojenne. Naukowo stwierdzono, że jest to najlepszy wiek pod względem aktywności czytelniczej.

      Podsumowując, czytelnictwo ma wiele zalet - podnosi poziom nie tylko rozwoju mowy ale również poziom rozwoju procesów poznawczych, myślenia i strony emocjonalnej osobowości. Kształtuje również wyobraźnię i postawę twórczą dzieci i młodzieży. Przeżywanie czytanego utworu literackiego powoduje większe zainteresowanie otoczeniem, wyzwalanie ekspresji plastycznej, słownej, wzbogacanie procesów myślowych. Lektura pobudza fantazję, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, wdraża do logicznego myślenia, pogłębia   i rozszerza wiadomości.