Podsumowanie realizacji Ogólnopolskiego Przedszkolnego Programu Antytytoniowego „Czyste powietrze wokół nas”
W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z Oddział Przedszkolnego we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Jarosławiu, po raz kolejny przystąpiły do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”, stanowiącego pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych o charakterze profilaktycznym. Celem programu było:
- zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie,
- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
- wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy,
- wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
Do programu przystąpiło łącznie 10 dzieci wraz z rodzicami. Rodzicom została przekazana informacja o założeniach programu, przedstawione zostały korzyści wypływające z jego realizacji oraz omówione zostały przewidywane trudności.
W dniach 13.03.2023r. -17.03.2023r. w Oddziale Przedszkolnym został przeprowadzony cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antytytoniowej:
I - Wycieczka – poszukiwanie źródeł dym,
II - „Co i dlaczego dymi?”,
III - „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”,
IV - „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”,
V - „Jak unikać dymu papierosowego?”.
Dzieci podczas wycieczki, poszukiwały różnych źródła dymu. Udało się im, zaobserwować dym, wydobywający się z komina domu, z rury wydechowej w aucie i smugę dymu na niebie. Podczas dodatkowej prezentacji zauważyły, że dym wydobywa się również z kominów fabrycznych, powstaje w wyniku spalania śmieci, rozpalania na wolnym powietrzu ogniska, podczas pożaru i palenia papierosów. Dzieci dowiedziały się również, że możemy zmniejszyć zanieczyszczanie środowiska poprzez zakładanie filtra dymnego w kominie czy katalizatorów w aucie. Przedszkolaki zilustrowały różne źródła dymu, wyklejały plasteliną kwiaty, wysłuchały opowiadania o Dinku, który wyruszył w podróż do babci pociągiem, nauczyły się piosenki: Ten zielony Dinek, nie lubi palaczy, ucieka przed dymem. Dzieci inicjowały swoje uczucia podczas pobytu na zielonej łące, wśród kwiatów, na świeżym powietrzu oraz podczas udawanego pobytu w zadymionym pomieszczeniu. Przedszkolaki pokolorowały ogromny plakat z Dinusiem, znak: zakaz palenia papierosów, szczęśliwą planetę Ziemię, z którymi następnie wyruszyły poza teren szkoły, aby uświadomić mieszkańcom szkodliwość płynącą z palenia papierosów i poinformować ich o świadomym proteście przeciwko paleniu w ich otoczeniu. Uwieńczeniem zajęć było wykonanie opasek na głowę z wizerunkiem Dinka i podróż pociągiem do krainy czystego, wolnego od dymu papierosowego powietrza.
Wykonane przez dzieci prace plastyczne, zostały wywieszane na korytarzu szkolnym dla rodziców i całej społeczności przedszkolnej i szkolnej. Zajęcia były prowadzone metodą warsztatową, wykorzystano także burzę mózgów, metodę projektu oraz dramę. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i wykonywały powierzone im zadania.