Podsumowanie programu antytytoniowego ,,BIEG PO ZDROWIE”
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy IV przystąpili do kolejnej edycji programu „Bieg po zdrowie”. Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Głównym jego celem jest opóźnienie i zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia zostały zrealizowane za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących i stymulujących kreatywność uczestników w postaci 6 lekcji tematycznych.
1. Palenie jest niezdrowe.
2. Jak się nie dać złowić nałogowi?
3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów ?
4. Palenie szkodzi.
5. Jak zrobić, żeby nie palić?
6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili?
Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia są tłem poruszanych tematów. Podczas lekcji uczniowie dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje, dzielili się pomysłami. Liczyli koszty palenia papierosów, pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, przeprowadzali wywiady z osobami niepalącymi oraz wymyślali hasła antynikotynowe.
Program ten był dla nich źródłem rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia tytoniu, ukazał korzyści wynikające z niepalenia papierosów - uczynił to zjawisko mniej pożądanym i mniej akceptowalnym. Dodatkowo uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień bez obawy o poczucie odrzucenia ze strony rówieśników. Z realizacją programu, jego celowością zapoznani zostali również rodzice.