JUBILEUSZ 20-LECIA NOWEJ SZKOŁY W ROKIETNICY WOLI
7 lutego 2004 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu szkolnego w sołectwie Rokietnica Wola. Było to wielkie wydarzenie dla szkolnej społeczności i lokalnego środowiska.
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rokietnicy Woli jest jedną z pięciu placówek oświatowych na terenie Gminy Rokietnica.
Historia szkolnictwa w Rokietnicy Woli sięga początku XX wieku. Pierwszy budynek szkolny istniał już w 1908 roku. Był to budynek drewniany z jedną izbą lekcyjną. Niestety, ze względu na brak nauczyciela, istniejąca szkoła jednoklasowa była nieczynna. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku rząd przystąpił do likwidacji analfabetyzmu. Wprowadzono powszechny obowiązek szkolny dla dzieci od 7 do 14 roku życia. W 1924 roku funkcjonowała już szkoła na Woli, a jedyną nauczycielką była pani Józefa Zysówna. W latach 30-tych podjęto decyzję o wybudowaniu nowej szkoły. Uroczyste oddanie jej do użytku nastąpiło w 1933 roku. Była to szkoła drewniana z czterema izbami i mieszkaniem dla kierownika szkoły. W czasie II wojny światowej pozwolono funkcjonować szkołom powszechnym z polskim językiem wykładowym (ograniczonym do umiejętności czytania i pisania) i z obowiązkowym językiem niemieckim. Tak też działała szkoła w Rokietnicy Woli. Po wyzwoleniu polski rząd przystąpił do reformy szkolnictwa. Najpierw wprowadzono obowiązkową szkołę siedmioklasową a w latach siedemdziesiątych ośmioklasową. Ze względu na dużą liczbę dzieci - w tym też czasie - obok istniejącej już szkoły została wybudowana tzw. dobudówka, czyli drugi budynek parterowy, murowany. Odtąd nauka odbywała się w dwóch budynkach, w których łącznie znajdowało się 6 sal lekcyjnych. Zajęcia wychowania fizycznego odbywały się na małym podwórku przed szkołą, a zimą na korytarzu o powierzchni 36m kw. W takich warunkach kolejne pokolenia uczyły się przez długie lata. W 2002 r. dyrektor szkoły Małgorzata Narolska powołała wraz z ówczesnymi radnymi Komitet Budowy Szkoły, który wystąpił do Wójta Gminy - Pani Bożeny Gmyrek z inicjatywą budowy nowego obiektu szkolnego. Udało się. Szkołę wybudowano w okresie 17-tu miesięcy.
7 lutego 2004 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pięknej i nowoczesnej szkoły zapewniającej komfortowe warunki nauki i pracy.
Nowy budynek dydaktyczny wybudowany na miarę XXI wieku był doskonale wyposażony. Posiadał przestronne sale, gabinety dla nauczycieli, bibliotekę, stołówkę, świetlicę, boisko sportowe i ogromny teren rekreacyjny. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie hali sportowej.
5 maja 2018 r. szkoła otrzymała imię Henryka Sienkiewicza i pierwszy w historii sztandar. Zorganizowana wówczas uroczystość była wielkim lokalnym wydarzeniem.
5 czerwca 2022 r. dokonaliśmy otwarcia nowej hali sportowej, która została wybudowana w okresie 11-tu miesięcy. Dzięki staraniom Wójta Gminy - Pana Witolda Szajnego, Rady Gminy oraz wsparcia finansowego uzyskanego od rządu spełniły się nasze marzenia!
Hala sportowa służy nie tylko uczniom, ale i społeczności lokalnej. Jest miejscem wielu wydarzeń sportowych i kulturalnych. Teren wokół szkoły jest wyposażony w siłownię plenerową, nowy plac zabaw dla dzieci, altankę, grill i zagajnik z miejscem na relaks oraz boisko sportowe służące do atrakcyjnego spędzania czasu wolnego.
Imponujący budynek szkoły wraz z jej wyposażeniem oraz nowoczesna hala sportowa to powód satysfakcji, zadowolenia i radości. To dowód na to, że marzenia się spełniają, że władze samorządowe wsłuchują się w głos mieszkańców i pozytywnie reagują na ich potrzeby.
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rokietnicy Woli to nie tylko budynek. W naszej szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły - nauczyciel, a dumą - jej absolwenci. Szkoła, to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą, którzy się wspierają i motywują do wspólnego działania. Jest społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, dyrektora i nauczycieli, którzy oddają jej swoje umiejętności, entuzjazm i serce.
O naszej szkole można by mówić wiele. Na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze, strukturę. W istocie jednak pozostała taka sama - jest nie tylko ważną i nieodzowną częścią lokalnej rzeczywistości, ale jest też częścią naszego życia.