Sprawozdanie z realizacji Przedszkolnego Programu Antytytoniowego: „Czyste Powietrze Wokół Nas”
W roku szkolnym 2023/2024 dzieci z Oddział Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rokietnicy Woli, we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Jarosławiu, po raz kolejny przystąpiły do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
Do programu przystąpiło łącznie 6 dzieci wraz z rodzicami. Rodzicom została przekazana informacja o założeniach programu, przedstawione zostały korzyści wpływające z jego realizacji oraz omówione zostały przewidywane trudności. Otrzymali Oni także list zawierający wskazówki jak wspierać swoje dziecko i działania podejmowane w przedszkolu. Zapoznali się z prezentacją multimedialną programu, oraz uzyskana została akceptacja rodziców do przeprowadzenia zajęć antytytoniowych dla dzieci. Zawarty został również kontrakt z rodzicami na mocy którego rodzice wyrazili zgodę na udział dziecka w programie, wyrażenie zakazu palenia przy dziecku wobec siebie i innych, wsparcie dziecka w sytuacjach, gdy chce uniknąć zadymionych pomieszczeń oraz w sytuacjach gdy ktoś pali przy nim. W dniach 11.03.2024r -15.03.2024r. w naszym Oddziale Przedszkolnym został przeprowadzony cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antytytoniowej dla dzieci 6 letnich:
I - Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymu,
II - „Co i dlaczego dymi?”,
III - „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”,
IV - „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”,
V - „Jak unikać dymu papierosowego?”.
Realizując zajęcia, dzieci podczas wycieczki zaobserwowały różne źródła dymu ( z komina, z rury wydechowej w aucie), podczas dodatkowej prezentacji zauważyły, że dym powstaje również w wyniku spalania śmieci, rozpalania na wolnym powietrzu ogniska, podczas pożaru i palenia papierosów. Dzieci dowiedziały się również tego, że możemy zmniejszyć zanieczyszczanie środowiska poprzez zakładanie filtra dymnego w kominie czy katalizatorów w aucie. Dzieci narysowały różne źródła dymu, wykonały plakietki: Nie pal przy mnie, wyklejały plasteliną kwiaty, wysłuchały opowiadania o Dinku, który wyruszył w podróż do babci pociągiem, nauczyły się piosenki: Ten zielony Dinek, nie lubi palaczy, ucieka przed dymem. Przedszkolaki inicjowały swoje uczucia podczas pobytu na zielonej łące wśród kwiatów, na świeżym powietrzu oraz podczas udawanego pobytu w zadymionym pomieszczeniu. Dzieci pokolorowały plakat z Dinusiem oraz zakaz palenia papierosów, uwieńczeniem zajęć było wykonanie opasek na głowę i wizerunkiem Dinka i podróż pociągiem do krainy czystego, wolnego od dymu papierosowego powietrza.
Program spotkał się z pozytywna akceptacją rodziców, którzy wspierali program. Generalnie rodzice uznają potrzebę realizacji tego typu zajęć.