Szkoła Podstawowa
im. Henryka Sienkiewicza
w Rokietnicy Woli

Przemówienie dyrektora szkoły wygłoszone dnia 5 maja 2018 r.

Dostojni Goście,
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie

Nadać imię szkole to niejako ustalić jej tożsamość, zasugerować wartości ważniejsze od innych, podkreślić kierunek działań dydaktyczno – wychowawczych poprzez osobę patrona.

Ponad stuletnia historia naszej szkoły i jej osiągnięcia niejako upoważniły nas do ubiegania się o nadanie imienia i prawa posiadania sztandaru. Na wspólny wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i uczniów, zachowując procedurę nadania imienia, społeczność naszej szkoły dokonała wyboru patrona

Kandydatów było wielu. Wszyscy zasłużeni, oddani ważnym sprawom, ofiarni, zapatrzeni we wzniosłe ideały, nacechowani świętością. Padały nazwiska mężów stanu, polityków, pisarzy i poetów, ludzi nauki, artystów i świętych.Wśród licznego grona wielkich i zasłużonych Polaków znalazł miejsce Henryk Sienkiewicz - jeden z najwybitniejszych, a także najpopularniejszych pisarzy polskich, publicysta, wielki społecznik, kawaler francuskiej Legii Honorowej, członek zagraniczny Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności

Henryk Sienkiewicz herbu Oszyk urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej. To pierwszy Polak uhonorowany w 1905r. Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości. Mówi się o nim, że to rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu. Za swoje obywatelskie zasługi dla Ojczyzny przez współczesnych został nazwany „Hetmanem Duchowym Polaków”, a za etos dobroczynności – „Wielkim Jałmużnikiem Narodu”.

Kiedy Polska nie istniała na mapach Europy, rusyfikowano i germanizowano Polaków, Sienkiewicz tworzył ku „pokrzepieniu serc”, by Polacy mogli czuć się dumni ze swojej przynależności narodowej.

Żyjący na przełomie XIX i XX wieku pisarz, zyskał sławę jednego z największych twórców prozy polskiej i światowej. Twórczość literacką rozpoczął, pisząc nowele. Dzięki licznym tłumaczeniom przyniosły mu one popularność międzynarodową. Opisywał w nich dramatyczne losy wsi pouwłaszczeniowej (Szkice węglem), zastanawiał się nad kwestią wychowania wiejskich dzieci (Janko Muzykant), przedstawił życie emigrantów bezradnych wobec obcej rzeczywistości (Za chlebem), poruszył problem tęsknoty za ojczyzną (Latarnik) i zagłady Indian (Sachem).

Zasłynął jako niezrównany autor powieści historycznych: „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Krzyżacy”, „Quo vadis”, ale też powieści współczesnych o tematyce konserwatywnej, takich jak „Rodzina Połanieckich”. W literackim zamyśle starał się też dotrzeć do młodego czytelnika, któremu w sposób szczególny zadedykował powieść: „W pustyni i w puszczy”. W „Quo vadis” Sienkiewicz jako apologeta( obrońca) chrześcijaństwa i obrońca cywilizacji łacińskiej wskazał drogę ku przyszłości. Świadectwem swojego życia uczył, że warto żyć dla innych i realizować szlachetne marzenia.

Henryk Sienkiewicz to jasnogórski pielgrzym, czciciel Matki Bożej i pauliński konfrater( towarzysz, członek ), który w powieści "Potop" uwiecznił chwałę Jasnogórskiej Bogurodzicy i klasztoru, ukazując wspaniałe zwycięstwo nad Szwedami. To postać nieskazitelnego Polaka-katolika i patrioty, który stał się przykładem humanisty budzącym powszechne uznanie cywilizowanego świata.

Powieści noblisty, to przykład pięknej literackiej polszczyzny, skarbnica wiedzy historycznej, wyraziste sylwetki bohaterów, barwność i dynamizm obrazów, niezwykłość sytuacji, sienkiewiczowski humor, wreszcie wspaniałe opisy przyrody. Bohaterowie jego dzieł wciąż bawią i zachwycają, wprawiają w zadumę i skłaniają do refleksji, inspirują i motywują do działania, uczą i świecą przykładem.

Swoje dzieła Sienkiewicz oparł na klasycznym rozumieniu prawdy, dobra i piękna, na obiektywizmie i poczuciu sprawiedliwości, a także na przekonaniu o sensowności ludzkiego życia, zarówno w kontekście doczesnym, dla którego głównym odniesieniem jest ojczyna, jak i nadprzyrodzonym, które kieruje się ku Bogu.

Sienkiewicz był jednym z pierwszych na świecie pisarzy, po których utwory sięgnęli twórcy filmowi. Quo vadis doczekało się wielu ekranizacji. Pierwszy pełnometrażowy film powstał już w 1912 r. Ekranizacje Krzyżaków i Trylogii, wpisały się w historię polskiego kina.

Nie ma w całej literaturze polskiej drugiego pisarza, o którym, tak jak o Sienkiewiczu, z przekonaniem można by powiedzieć: homo viator ( podróżny, pielgrzym). Podróż naznaczyła jego biografię i nadała jej niezwykły koloryt. Urodzony na Podlasiu w skromnej rodzinie szlacheckiej, odbył wojaże, o jakich inni mogli tylko marzyć – zwiedził Amerykę, Afrykę, część Azji, w Europie Zachodniej czuł się jak u siebie. Oblicza się, że w latach 1871–1914 odwiedził siedemdziesiąt krajów.

Mimo licznych podróży, nie przestawał być Polakiem, był w pełnym tego słowa znaczeniu Europejczykiem, a jego ciekawe życie mogłoby stać się natchnieniem niejednego utworu literackiego albo filmu. I byłaby to opowieść fascynująca!

Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności. Nie doczekał wolnej Polski, ponieważ zmarł 15 listopada 1916 roku w Szwajcarii. Jednak całe jego życie było poświęcone służbie sprawie polskiej.

Ta Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków.

Nadanie Szkole Podstawowej w Rokietnicy Woli imienia Henryka Sienkiewicza to ogromne wyróżnienie dla szkoły i lokalnego środowiska. Dołożymy wszelkich starań, by nasi uczniowie godnie reprezentowali, tak zacnego Patrona, by czerpali z jego przebogatej spuścizny i cenili takie wartości jak patriotyzm, dobro, prawda i piękno, a hasło Bóg, Honor, Ojczyzna przyświecało im każdego dnia.